Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü
Şubelere Hızlı Erişim
Ana Başlıklar
ÖZLEDİKLERİMİZ..
Sevgili özel Pak Ağabeyimiz..

Taziye Defterine Yazınız
İlave Sayfalar
Faydalı Linkler
Meteorolojik Bilgiler & Linkler
Site Kullanımı Hakkında
Zirve Dağcılık Ve Doğa Sporları

D. KARADENİZ DAĞLARI -Kaçkar Tepesi.
D. KARADENİZ DAĞLARI -Kaçkar Tepesi.
Soru Sormak İçin Tıklayınız Yazıcıya Uygun Görünüm Sayfayı Tavsiye etmek için tıklayınız. D. KARADENİZ DAĞLARI -Kaçkar Tepesi. - Konusunu Facebook ta yayınlamak için tıklayınız. D. KARADENİZ DAĞLARI -Kaçkar Tepesi. - Konusunu Twitter da yayınlamak için tıklayınız.  Sık Kullanılanlara Eklemek için tıklayınız
D. KARADENİZ DAĞLARI -Kaçkar Tepesi.

Kaçkar 3932 m
D. KARADENİZ DAĞLARI -Kaçkar Tepesi.
  
   Yüksekliği: 3932m.
  
   Tipi: Tektonik.
  
   Bulunduğu il: Rize, Erzurum, Artvin.
  
   Çıkış yolları: Çamlıhemşin Ayder Yaylası, Yusufeli.
  
   Zirvesi, üç ilin sınırlarının kesiştiği bir noktada yer alan Kaçkar Dağı'na düzenlenen tırmanışların hemen hemen hepsi Rize il sınırları içerisinden gerçekleştirilir. Türkiye'nin en kuzeydeki ve en büyük sıradağ kütlesinin en yüksek zirvesidir. Dünyada sâdece üç yerde deniz kenarında oturarak 4000m.lik yüksek dağ kütleleri seyredilebilmekte, bunlardan biriside Rize sâhillerinde bulunmaktadır. Kaçkar Dağları 2100 çeşit bitki faunasıyla dünyada koruma altına alınmış öncelikli 200 bölgeden (W.W.A.) birisidir. Bu denli egzotik bir tırmanış özelliği ile Kaçkar Dağı Türkiye'nin en tabii güzelliklerine sâhip dağıdır.
  
   Ayder yaylası üzerinden Aşağı Kavrun ve 2 saatlik bir yürüyüş ile Yukarı Kavrun yaylalarını tâkip ederek Boğaçayırı (Öküzyatağı) ismi verilen 2900 metre yükseklikteki kamp yerine ulaşılır. Yukarı Kavrun yaylasından bu noktadaki kamp yeri yürüyüş hızı ile yaklaşık 3 saat sürer. Kamp alanından zirve ise 8 ilâ 10 saatlik bir tırmanış gerektirir. Kaçkar büyük buzulu, kamp alanından zirve yönündeki çarşağın içinden 3000m. irtifâdan sonra çıkarak boğaza doğru gider. Buzulun yanından kapı olarak isimlendirilen kesim geçilerek yapılan tırmanışla 3932m.lik zirveye ulaşılabilir. Tırmanışı çok kolay olmadığı gibi kendi yüksekliğine sahip diğer dağlardan daha zor ve tehlikelidir. Yusufeli tarafındaki rota ise Kaşbaş üzerinden Dilberdüzü ile zirveye giden yoldur. Bu yol kuzey yamaca göre daha kolaydır. Rize İli'nin Pazar İlçesi'nden Çamlıhemşin'e, veya doğrudan Ayder Yaylası'na kalkan dolmuşlar vâsıtasıyla turistik ve tabiî güzelliklere sâhip Ayder Yaylası'na ulaşabilirsiniz. 1000m.nin altında olan bu yayladan yukarıya doğru gidilen yol tâkip edilerek birkaç saatlik bir yürüyüşle Aşağı Kavrun (Kavran veya Kavron olarak da isimlendirilir) yaylasına varılır. Yol, tropikâl ormanlarla eşdeğer yoğunluğundaki bitki topluluklarının aralarından geçer ve Türkiye'de bir eşi dâhi bulunmayan bu orman, bünyesinde sayısız vahşî hayvan barındırır. Yürüyüş esnâsında Ayder Yaylası'ndan çıktığınız yolda Yukarı Kavrun Yaylası üzerinden Kaçkar Büyük Buzulu'na ulaşmayı hesaplarken doğal güzellikleri daha uzun yaşamak maksadıyla yol üzerinde konaklamayı düşünürseniz eğer, gece duyacağınız yaban domuzu, kurt, ayı ve vaşak seslerini çok yakından duyabilme ve hattâ görebilme şansınız vardır. Yusufeli, Barhal, Yaylalar (Hevek), Olgunlar, Meretet rotası takip edilerek tırmanılır. Kaçkar Zirvesi'nin güney rotasından çıkışı ise, Erzurum tarafından gerçekleştirilir. Yusufeli İlçesi ve Olgunlar'a ulaşım yörenin araçları ile yapılabilmektedir. Yusufeli, Barhal, Yaylalar (Hevek köyü olarak da isimlendirilir) ve Olgunlar üzerinden Dilberdüzü kamp alanına ulaşılarak Meretet rotası takip edilerek zirveye tırmanılır. Yaylalar köyünden ana kamp yeri olan 3000 metre râkımdaki Dilberdüzü mevkii ağır yükle yürüyerek 5 saatte ulaşılır. Fakat ulaşılan bu kamp yerinden zirve görülemez. Zirveyi görebilmek için kamp sahasının güney ve güneybatı yönlerindeki tepelere yaklaşık 30 dakikalık bir tırmanış yapmak gerekir.
  
   Kaçkar Zirvesi ile bölgenin diğer dağlarına yapılacak tırmanışlar için en uygun mevsim ağustos ve eylül aylarıdır. Doğu Karadeniz Dağları bünyesinde 3500 metrenin üzerinde 100 den fazla zirve barındırarak Türkiye'nin en yüksek sıradağ kütlesidir. 3932m. Kaçkar T, 3860m. Sönmez T, 3791m. Yalçınlar T, 3760m. Geztepe, 3720m. Karaca T, 3711m. Ülker T, 3710m. Verçenik bu zirvelerin bâzılarıdır. Silsilenin genel yapısı, granit, siyanit, granodiorit ve andezit taşlardan oluşan bir yapıya sahiptir. Şiddetli akarsu ve buzul aşındırmaları sonucunda sert bir görünüm kazanmıştır. Bölgenin ve Türkiye'nin en tehlikeli dağı sayılabilecek Verçenik (Varşambak, Üçdoruk) tırmanışı için 4 saatlik bir mesâfede bulunan Ortaköy'ü tâkiben Çat Köyü üzerinden kamp yerine ulaşılır. Türkiye'nin en tehlikeli ve zor dağlarından birisi olarak kabûl edilen Kaçkar zirvesi için malzemeli ve eğitimli bir şekilde tırmanılması gerekir. Kış şartlarında aşırı yağan kar miktârı ile kapanan yayla yolları, dağda kalınacak gün sayısını arttırmasından dolayı yiyecek tedarikinin iyi şekilde yapılması gerekir. Yaz mevsiminin en kuru sezonunda dâhi yağışsız geçmeyen bir haftaya, ancak 5 yılda bir rastlanır. Çok sık gelen bulut, az miktarda yağış bırakmaz. Şiddetli ve sağanak yağışın çok sık görüldüğü bu iklimde tırmanış sırasında yağış olmaması durumunda bile yoğun bulut üzerinizdeki kıyâfetleri ıslatabilir. Bu sebeple kuru kıyafet ve yağmurluk bulundurulması önemlidir.
  
  Kaynak : http://www.geocities.com/yuksekirtifa/
  
  ________________________________________________
  
  KAÇKAR
  
  Yüksekliği : 3.932m.
  Tipi : Tektonik.
  Bulunduğu il : Rize, Erzurum, Artvin.
  Çıkış yolları : Rize-Çamlıhemşin Y.Kavron Yaylası, Artvin-Yusufeli-Olgunlar yaylası Erzurum-İspir- Sırakonaklar koyu Çavuşlar mahallesi
  
  Zirvesi, üç ilin sınırlarının kesiştiği bir noktada yer alan Kaçkar Dağı'na düzenlenen tırmanışların hemen hemen hepsi yöresel ve görsel çekiciliği dolayısıyla Rize il sınırları içerisinden gerçekleştirilir. Güneyden tırmanışlar kuzeye rağmen daha basit ve kolaydır. Türkiye’nin en kuzeydeki ve en büyük sıradağ kütlesinin en yüksek zirvesidir. Dünyada sadece üç yerinde deniz kenarında oturarak 4000m.lik yüksek dağ kütleleri seyredilebilmekte, bunlardan biriside Rize sahillerinde bulunmaktadır. Kaçkar Dağları 2100 çeşit bitki ve hayvan varlığıyla dünyada koruma altına alınmış öncelikli 200 bölgeden birisidir. Bu denli egzotik bir tırmanış özelliği ile Kaçkar Dağı Türkiye'nin en tabii güzelliklerine sahip bir dağıdır.
  
  Ayder yaylası üzerinden Aşağı Kavron ve 2 saatlik bir yürüyüş ile Yukarı Kavron yaylalarını takip ederek Boğa çayırı (Öküzyatağı) ismi verilen 2900 metre yükseklikteki kamp yerine ulaşılır. Yukarı Kavron yaylasından bu noktadaki kamp yeri yürüyüş hızı ile yaklaşık 3 saat sürer. Kamp alanından zirve ise gidiş ve dönüş olarak 8 ilâ 10 saatlik bir tırmanış gerektirir. Kaçkar büyük buzulu, kamp alanından zirve yönündeki çarşağın içinden 3000 m. irtifadan sonra çıkarak boğaza doğru gider. Buzulun yanından kapı olarak isimlendirilen boyuna çıkılarak yapılan tırmanışla 3.932m.lik zirveye ulaşılabilir. Tırmanışı çok kolay olmadığı gibi kendi yüksekliğine sahip diğer dağlardan daha zor ve tehlikelidir.
  
  Rize İli'nin Pazar İlçesi'nden Çamlıhemşin’e veya doğrudan Ayder Yaylası'na kalkan dolmuşlar vasıtasıyla turistik ve tabiî güzelliklere sahip Ayder Yaylası'na ulaşabilirsiniz. 1.000m.nin altında olan bu yayladan yukarıya doğru gidilen yol takip edilerek birkaç saatlik bir yürüyüşle Aşağı Kavron yaylasına varılır. Yol, tropikal ormanlarla eşdeğer yoğunluktaki bitki topluluklarının aralarından geçer ve Türkiye'de bir eşi dâhi bulunmayan bu orman, bünyesinde sayısız vahşî hayvan barındırır. Yürüyüş esnasında Ayder Yaylası'ndan çıktığınız yolda Yukarı Kavron Yaylası üzerinden Kaçkar Büyük Buzulu'na ulaşmayı hesaplarken doğal güzellikleri daha uzun yaşamak maksadıyla yol üzerinde, orman kenarında konaklamayı düşünürseniz eğer, gece yaban domuzu, kurt, ayı ve vaşak seslerini çok yakından duyabilme ve hattâ görebilme şansınız vardır.
  
  Yusufeli tarafındaki rota ise, Hastaf yaylası üzerinden, Dilberdüzü, deniz gölü, Ergör buzul çukuru ile zirveye giden yoldur.. Yusufeli, Barhal, Yaylalar (Hevek), Olgunlar, rotası takip edilerek tırmanılır.
  
  Kaçkar Zirvesi'nin güney rotasından çıkışı ise, Erzurum İspir tarafından gerçekleştirilir. İspirden her gün saat 14.00 da kalkan köy minibüsleri sizi Sırakonaklar köyüne kadar getirir. Çavuşlar mahallesinden temin edeceğiniz katırlarla kamp yükünüzü soğanlı yayla üzerinden Dilber düzüne kadar veya Davalı yaylası üzerinden Soğanlı göle kadar taşıttırabılırsınız soğanlı göl veya Dilber düzüne atacağınız kamplardan hareket ederek ana zirveye ulaşabilirsiniz…
  Yusufeli İlçesi ve Olgunlar'a ulaşım yörenin araçları ile yapılabilmektedir. Yusufeli, Barhal, Yaylalar (Hevek köyü olarak da isimlendirilir) ve Olgunlar üzerinden Dilberdüzü kamp alanına ulaşılarak Deniz gölü rotası takip edilerek zirveye tırmanılır. Yaylalar köyünden ana kamp yeri olan 2.750 metre rakımdaki Dilberdüzü mevkii ağır yükle yürüyerek 5 saatte ulaşılır. Ama Olgunlardan kamp yükünüzü taşımak ıcın katır da kıralayabılırsınız.
  
  Kaçkar Zirvesi ile bölgenin diğer dağlarına yapılacak tırmanışlar için en uygun mevsim Temmuz-Ağustos ve eylül aylarıdır. Doğu Karadeniz Dağları bünyesinde 3500 metrenin üzerinde 100 den fazla zirve barındırarak Türkiye'nin en yüksek sıradağ kütlesidir.
  
  3932m. Kaçkar T, 3860m. Sönmez T, 3791m. Yalçınlar T, 3760m. Geztepe, 3720m. Karaca T, 3711m. Ülker T, 3710m. Verçenik,3800 m.Kardovit, bu zirvelerin bazılarıdır.
  
  Silsilenin genel yapısı, granit, siyanit, granodiorit ve andezit taşlardan oluşan bir yapıya sahiptir. Şiddetli akarsu ve buzul aşındırmaları sonucunda sert bir görünüm kazanmıştır. Bölgenin ve Türkiye'nin en tehlikeli dağı sayılabilecek Verçenik tırmanışı için 4 saatlik bir mesafede bulunan Ortaköy'ü takiben Çat Köyü üzerinden kamp yerine ulaşılır. Türkiye'nin en tehlikeli ve zor dağlarından birisi olarak kabul edilen Kaçkar zirvesi için malzemeli ve eğitimli bir şekilde tırmanılması gerekir. Kış şartlarında aşırı yağan kar miktarı ile kapanan yayla yolları, dağda kalınacak gün sayısını arttırmasından dolayı yiyecek tedarikinin iyi şekilde yapılması gerekir. Kış koşullarında yapılacak tırmanış bırakın Ana zirveyi rota üstünde bile tehlikeli çığ riski taşır. Yaz mevsiminin en kuru sezonunda dâhi yağışsız geçmeyen bir haftaya, ancak 5 yılda bir rastlanır. Çok sık gelen bulut, az miktarda yağış bırakmaz. Şiddetli ve sağanak yağışın çok sık görüldüğü bu iklimde tırmanış sırasında yağış olmaması durumunda bile yoğun bulut üzerinizdeki kıyafetleri ıslatabilir. Bu sebeple kuru kıyafet ve yağmurluk bulundurulması önemlidir.
  
  Zeynel Aydın
  
  Zirve Dağcılık ve Doğa sporları kulübü

Bu Başlıktaki Diğer Konular
           
 DOĞADA YÖN BULMA  DOĞADA YÖN BULMA
 Ağrı dağı  Ağrı dağı
 Türkiye' de Bölgelere Göre Önemli Dağlar ve Zirveler:  Türkiye' de Bölgelere Göre Önemli Dağlar ve Zirveler:
 ERCİYES DAĞI  ERCİYES DAĞI
 ALADAĞLAR - Demirkazık Tepesi  ALADAĞLAR - Demirkazık Tepesi
   D. KARADENİZ DAĞLARI -Kaçkar Tepesi.  Şu an bu konuyu inceliyorsunuz
 CİLO DAĞLARI - Uludoruk  CİLO DAĞLARI - Uludoruk
 Nasıl GPS Seçilir?  Nasıl GPS Seçilir?
 HASAN DAĞI  HASAN DAĞI
 BOLKAR DAĞLARI - Medetsiz Tepesi  BOLKAR DAĞLARI - Medetsiz Tepesi
 GPS Dataları ve web siteleri  GPS Dataları ve web siteleri
 PALANDÖKEN DAĞI  PALANDÖKEN DAĞI
istanbul şubesi inönü yaylası doğa yürüyüşü ızmir şube eznevit-karasay faaliyet raporu üye aidatları ile ilgili duyuru oryantiring satılık magellan sportrak pro gps 41 zirveler -çanakkale , tekirdag tems. - emler faaliyet raporu zirve dağcılık denizli-çeşme/alaçatı/ılıca plajı kayadibi - karagöl doğa yürüyüşü ( izmir ) çınardibi-mahmut dağı yürüyüşü kaçkar kavrun ve verçenik dağı faaliyet raporu honaz dağı zirve tırmanışı (selçuk şube) çanakkale şube kazdağı kamp ve zirve faaliyeti kayacık & emler, 1 haziran 2008, bireysel satılık petzl cosmı tec kazma 10. yılımız. suphan, 17-19 mayıs 2008 yamaç paraşütü çomakdağ türkmen köyüne doğa yürüyüşü sardes antik kenti- bintepeler lidya tümülüsleri doğa ve kültür yürüyüşü latmos dağı arkeoloji yürüyüşü
Zirve dağcılık
Site İçi Arama Motoru
 
Anahtar kelime giriniz.
Detaylı arama için tıklayın
Yazarlarımız
İkinci El Malzeme  daha fazlası için tıklayınız.
Bildirimler  daha fazlası için tıklayınız.
İndirim Bildirileri almak için tıklayınız.Erken uyarı: D. KARADENİZ DAĞLARI -Kaçkar Tepesi. hakkındaki güncellemeleri bildir.
Tavsiye Edin
 
Konuyu arkadaşınıza göndermek ister misiniz?
Zirve Dağcılık Ve Doğa Sporları

Copyright ZİRVE DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ © 2017
Genel Başkan :ORHAN KOZAN Tel: 0532.762 73 65 ( cep ) - 0232.311 12 71 (iş) - eposta: orhan_kozan@yahoo.com - genel_merkez@zirvedagcilik.net
Genel Merkez : Kıbrıs Şehitleri Caddesi Can Yücel Sokağı ( 1452 sok ) No:2/2 Alsancak / IZMIR Kulüp Tel : 0/232/464 09 53 (Haftaiçi günlerde 15.-20.00 arası açıktır )
Tasarım : Bilgehan Selçuk - 0/554/4001853

 Dağcılık sporu risk içeren bir spordur. Web sitemizdeki bilgiler ile yapılacak tırmanışlarda, oluşabilecek kazalardan, kulübümüz sorumlu tutulamaz.Teorik bilgiler, pratik eğitimler ile takviye edilmediği sürece yetersizdir. Lütfen dağcılık kulüplerinden, kurumlardan yada bilgili dağcılardan eğitim almadan dağa çıkmayınız.